Login
Add Snippet
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

1985-2022 Team Awards


Barracuda Award
Justin Hoffman Award
Rookie of the Year Award

Team Spirit Award

Sportsmanship Award
2022 Matthew Loy McKenzie Kruse Noah Stanton Danika Henning
2021 Brooke Presny Nick Roberson Jr. Justice Dotson Danika Henning Izzy Sutherland
2020 No Awards Given COVID-19 Year
2019 Sam King Avery Lentz Aubrey Passage Karsten Flogel Ally Passage
2018 Carson Hughes Briana Passage Damian Henning Avery Droessler Matthew Loy
2017 Kara Loy Sydney Groshek Brooks Behn Finn Sutherland Nola Frost
2016 Karsten Flogel Finch Holmes Greta Huebner Sydney Groshek Sawyer Larson
2015 Anna Leece Gavin Olson Connor Valenta Sawyer Larson Maddie Elworthy
2014 Julia Wolf Soren Andrews Brett Droessler Gavin Olson Kiley Beuthin
2013 Andrea Stone Carson Hughes Nola Frost Julia Wolf Karsten Flogel
2012 Kody Fisher Sydney Green Connor Murphy
2011 Tucker Stoner Emma King Mikayla Simpson Flannery Brewster Elly Craig
2010 Hannah Craig Brooke Presny Sam King Cate Mitchell/Bailey Graedel Atlas Brewer
2009 Atlas Brewer Elizabeth Craig Kelsi Handel
2008 Courtney Bruhn Haylee Adler Brennyn Flogel
2007 Zach Nelson Kody Fisher Akihisa Sakai
2006 Steve Klabak Kaitlyn Duhr Ben Peterson
2005 Dan Yasick Amanda Hagen Jameson Duhr
2004 Krista Drager Kayla Cunningham Kaitlyn Duhr
2003 Karsten Springstead Sarah Kerr Ericka Kettner
2002 Travis Martin Krista Drager Kayla Cunningham
2001 Andy Jensen Alexa Barsness Riley Knudson
2000 Chad Martin Gretchen Moe Alexa Barsness
1999 Katy Winandy/Kim Haug Jena Turk Amanda Hagen
1998 Jon Bruck Barb Wick/Jessica Klabak Taylor Mickelson Lucy Jasper
1997 Janelle Schroeder Travis Martin Andy Yasick Jenni Lien
1996 Tiffany Hafermann Kate Jensen Steve Klabak Jena Turk
1995 Andy Stokes Jon Bruck Kelley Olson
1994 Kate Jensen Jacob Donald Jon Bruck/Nate Viste
1993 Amber Carley Rachel Beatty Jacob Donald/Brandon Dienberg Heather Short
1992 Steve Lindley Keely Crook
1991 Kari Wallace Lisa Kindschi Tiffany Hafermann
1990 Trisha Borgen Andy Stokes Ken Haig
1989 Travis Schadler/Theran Springstead
1988 Doug Craney
1987 Keely Crook
1986 Stacy Sauer
1985 Lisa Kindschi
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2022 Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Lena Birckhead Hayden Heimerdinger
Most Dedicated Grace Stanton Noah Stanton
Most Points Addie Graettinger Klay Doescher
9&10 Girl Boy
Most Improved Lilly Moore Diego Garcia Hernandez
Most Dedicated Justice Dotson Otto Szudy
Most Points Raegen Tigert Kade Doescher
11&12 Girl Boy
Most Improved Danika Henning -
Most Dedicated Loralai Sutherland -
Most Points Annabelle Schultze Max Burton
13&14 Girl Boy
Most Improved - Joseph Burton
Most Dedicated Brie Passage Finn Sutherland
Most Points Izzy Sutherland Damian Henning
15-18 Women Men
Most Improved McKenzie Kruse Evan Schultze
Most Dedicated Sydney Groshek Evan Leece
Most Points Nola Frost Matthew Loy

Barracuda Award Matthew Loy
Justin Hoffman Award McKenzie Kruse
Rookie of the Year Award Noah Stanton
Team Spirit Award Evan Leece
Sportsmanship Award Danika Henning
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2021 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Addie Graettinger Hayden Heimerdinger
Most Dedicated Grace Stanton Otto Szudy
Most Points Raegen Tigert Klay Doescher
9&10 Girl Boy
Most Improved Mya Dotson -
Most Dedicated Madelyn Engen Kade Doescher
Most Points Alli Birckhead Fletcher Engen
11&12 Girl Boy
Most Improved Allie Beuthin Kellen Kahl
Most Dedicated Macy Stampfli Tycen Stuhr
Most Points Annabelle Schultze Jackson McGoey
13&14 Girl Boy
Most Improved Brie Passage Nick Roberson Jr.
Most Dedicated Izzy Sutherland Carston Lamont
Most Points Nola Frost Damian Henning
15-18 Women Men
Most Improved Jessica Brisky Sam King
Most Dedicated Sydney Groshek Evan Leece
Most Points Edie Bollenbach Matthew Loy

Barracuda Award Brooke Presny
Justin Hoffman Award Nick Roberson Jr.
Rookie of the Year Award Justice Dotson
Team Spirit Award Danika Henning
Sportsmanship Award Izzy Sutherland
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2020 Team Awards

No swim season due to COVID-19

Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2019 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Mya Dotson -
Most Dedicated Raegen Tiger -
Most Points Ashlynne Parsons Otto Szudy
9&10 Girl Boy
Most Improved Lily Szudy -
Most Dedicated Lorelai Sutherland Kellen Kahl
Most Points Annabelle Schultze Jackson McGoey
11&12 Girl Boy
Most Improved Brie Passage Connor Valenta
Most Dedicated Izzy Sutherland Finn Sutherland
Most Points Nola Frost Evan Schultze
13&14 Girl Boy
Most Improved Jessica Brisky George Breiwa
Most Dedicated - Coleman Frost
Most Points Violet Bollenbach Sam King
15-18 Girl Boy
Most Improved Edie Bollenbach Mitchell Trager
Most Dedicated Riley Petrick Carson Hughes
Most Points Kara Loy Matthew Loy

Barracuda Award Sam King
Justin Hoffman Award Avery Lentz
Rookie of the Year Award Aubrey Passage
Team Spirit Award Karsten Flogel
Sportsmanship Award Ally Passage
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2018 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Mya Dotson Gus Cavanagh
Most Dedicated Raegen Tigert Otto Szudy
Most Points Annabelle Schultze Kellen Kahl
9&10 Girl Boy
Most Improved Riley Jo Kalscheuer Sawyer Larson
Most Dedicated Briana Passage Damian Henning
Most Points Izzy Sutherland Finn Sutherland
11&12 Girl Boy
Most Improved Violet Bollenbach Hansen Flogel
Most Dedicated - Evan Schultze
Most Points Nola Frost Marcus Larson
13&14 Girl Boy
Most Improved Edie Bollenbach Jack Balch
Most Dedicated Sydney Groshek Matthew Loy
Most Points Ella Puls Sam King
15-18 Girl Boy
Most Improved Kara Loy Luke Haugen
Most Dedicated Riley Petrick -
Most Points
Brooke Presny Carson Hughes

Barracuda Award Carson Hughes
Justin Hoffman Award Briana Passage
Rookie of the Year Award Damian Henning
Team Spirit Award Avery Droessler
Sportsmanship Award Matthew Loy
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2017 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Annabelle Schultze NA
Most Dedicated Alyssa Passage NA
Most Points Allyson Hering Brooks Behn
9&10 Girl Boy
Most Improved Riley Jo Kalscheeur Evan Schultze
Most Dedicated Brie Passage Connor Valenta
Most Points Nola Frost Finn Sutherland
11&12 Girl Boy
Most Improved Violet Bollenbach Jack Balch
Most Dedicated NA Coleman Frost
Most Points Sydney Groshek Sam King
13&14 Girl Boy
Most Improved NA Mac Valenta
Most Dedicated Kiley Beuthin Mitchell Trager
Most Points Edie Bollenbach Evan Leece
15-18 Girl Boy
Most Improved NA Noah King
Most Dedicated Kara Loy Karsten Flogel
Most Points Brooke Presny Ethan Ripp

Barracuda Award Kara Loy
Justin Hoffman Award Sydney Groshek
Rookie of the Year Award Brooks Behn
Team Spirit Award Finn Sutherland
Sportsmanship Award Nola Frost
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2016 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Macy Stampfli Isaiah Rousch
Most Dedicated Briana Passage Sawyer Larson
Most Points Izzy Sutherland Finn Sutherland
9&10 Girl Boy
Most Improved Robyn Rousch Eoin Szudy
Most Dedicated Violet Bollenbach Connor Valenta
Most Points Nola Frost Marcus Larson
11&12 Girl Boy
Most Improved Kiley Beuthin Seth Rousch
Most Dedicated Edie Bollenbach Matthew Loy
Most Points Teolyn Holmes Sam King
13&14 Girl Boy
Most Improved Cate Mitchell Jack Haugen
Most Dedicated NA Jaskson Shavlik
Most Points Brooke Presny Gibson Heathcote
15-18 Girl Boy
Most Improved Grace Mitchell Luke Haugen
Most Dedicated Audrey Biemeret NA
Most Points Kara Loy Hunter Hughes

Barracuda Award Karsten Flogel
Justin Hoffman Award Finch Holmes
Rookie of the Year Award Greta Huebner
Team Spirit Award Sydney Groshek
Sportsmanship Award Sawyer Larson
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2015 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Briana Passage Ryan Flynn
Most Dedicated Lorelai Sutherland Finn Sutherland
Most Points Nola Frost Reed Adler
9&10 Girl Boy
Most Improved Sydney Groshek Coleman Frost
Most Dedicated Ashlynn O'Connell Brett Droessler
Most Points Paige mitchell Sam King
11&12 Girl Boy
Most Improved Eie Bollenbach Jackson Shavlik
Most Dedicated Kiley Beuthin Jonas Larson
Most Points Hana King Matthew Loy
13&14 Girl Boy
Most Improved Kara Loy Luke Haugen
Most Dedicated Sydney Green Matthew Trager
Most Points Brooke Presny Carson Hughes
15-18 Girl Boy
Most Improved NA Ethan Ripp
Most Dedicated Sophia Elworthy NA
Most Points Anna Leece Hunter Hughes

Barracuda Award Anna Leece
Justin Hoffman Award Gavin Olson
Rookie of the Year Award Connor Valenta
Team Spirit Award Sawyer Larson
Sportsmanship Award Kiley Beuthin
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2014 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Avery Droessler Hansen Flogel
Most Dedicated Izzy Sutherland Finn Sutherland
Most Points Nola Frost Reed Adler
9&10 Girl Boy
Most Improved Avery Droessler Evan Leece
Most Dedicated Izzy Sutherland Coleman Frost
Most Points Nola Frost Matthew Loy
11&12 Girl Boy
Most Improved Ashlee Adler Karsten Andrews
Most Dedicated NA Alex Orth
Most Points Brooke Presny Soren Andrews
13&14 Girl Boy
Most Improved Sydney Green Karsten Flogel
Most Dedicated Kara Loy Matthew Trager
Most Points Karlee Adler Carson Hughes
15-18 Girl Boy
Most Improved Anna Leece Brennyn Flogel
Most Dedicated Kyra Nelson Kody Fisher
Most Points Elly Craig Hunter Hughes

Barracuda Award Julia Wolf
Justin Hoffman Award Soren Andrews
Rookie of the Year Award Brett Droessler
Team Spirit Award Gavin Olson
Sportsmanship Award Kiley Beuthin
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2013 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Violet Bollenbach Reed Adler
Most Dedicated Ashlynn O'Connell Caiden Murphy
Most Points Paige Mitchell Sam King
9&10 Girl Boy
Most Improved Teolyn Holmes Jack Haugen
Most Dedicated Cate Mitchell Alex Orth
Most Points Makayla Simpson Matthew Loy
11&12 Girl Boy
Most Improved Audrey Biemeret Matthew Trager
Most Dedicated Kara Loy Soren Andrews
Most Points Brooke Presny Carson Hughes
13&14 Girl Boy
Most Improved Sophia Elworthy Griffin Parks
Most Dedicated Hannah Herrling NA
Most Points Elly Craig Noah King
15-18 Girl Boy
Most Improved NA Hunter Hughes
Most Dedicated Anna Leece Brennyn Flogel
Most Points Kyra Nelson Tucker Stone

Barracuda Award Andrea Stone
Justin Hoffman Award Carson Hughes
Rookie of the Year Award Nola Frost
Team Spirit Award Karsten Flogel
Sportsmanship Award Julia Wolf
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2012 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved
Most Dedicated
Most Points
9&10 Girl Boy
Most Improved
Most Dedicated Jack Haugen
Most Points
11&12 Girl Boy
Most Improved
Most Dedicated Luke Haugen
Most Points
13&14 Girl Boy
Most Improved
Most Dedicated
Most Points
15-18 Girl Boy
Most Improved
Most Dedicated
Most Points

Barracuda Award Kody Fisher
Justin Hoffman Award Sydney Green
Rookie of the Year Award Connor Murphy
Team Spirit Award
Sportsmanship Award

Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2011 Team Awards

8&Under Girl Boy
Most Improved Paige Mitchell Jack Haugen
Most Dedicated Riley Lynch Sam King
Most Points Hana King Connor Herrling
9&10 Girl Boy
Most Improved Madelynne Elworthy Luke Haugen
Most Dedicated Sydney Green Tony Winkers
Most Points Brooke Presny Carson Hughes
11&12 Girl Boy
Most Improved Sophia Elworthy Griffin Parks
Most Dedicated Taylor Statz Vincent Forseth
Most Points Haylee Adler Noah King
13&14 Girl Boy
Most Improved Julia Wolf
Most Dedicated Rachael Haukoos Tyler Rhodes
Most Points Morgan Parks
15-18 Girl Boy
Most Improved Kyra Nelson Hunter Hughes
Most Dedicated Andrea Stone Hunter Hughes
Most Points Hanna Craig Jack Orman

Barracuda Award Hanna Craig
Justin Hoffman Award Emma King
Rookie of the Year Award Mikayla Simpson
Team Spirit Award Flannery Brewster
Sportsmanship Award Elly Craig
Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet
Add Snippet